Informacje

Nasdaq

Nasdaq

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z biurami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers. Od początku swojego istnienia jest to rynek w pełni automatyczny.

 

NASDAQ to drugi pod względem kapitalizacji rynek akcji w Stanach Zjednoczonych. Każdego dnia kilkuset traderów z całego świata obraca tutaj akcjami. To tutaj można obracać takimi gigantami jak Microsoft (MSFT), Intel (INTC) czy też popularnym Googlem (GOOG). To jeden z niewielu rynków dealerskich, na których można obserwować handel takich instytucji jak Goldman Sachs, JPmorgan, Marril Lynch i wielu innych.  Wbrew rozpowszechnionym opiniom, NASDAQ nie jest giełdą w ogólnym znaczeniu tego słowa, lecz jest raczej, rozproszonym, elektronicznym systemem handlu akcjami. NASDAQ spełnia jednak podobną rolę co tradycyjna giełda – zapewnia minimalne bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, przy jednoczesnym zapewnieniu ich szybkiej realizacji i anonimowości. Wejście do systemu NASDAQ jest znacznie prostsze i tańsze od wejścia na tradycyjne giełdy kapitałowe, dzięki czemu stać na to spółki, które nie mogą pokonać barier stawianych przez giełdy tradycyjne. Z drugiej strony, łatwość wejścia do systemu powoduje zwiększone ryzyko inwestorów. NASDAQ został uruchomiony 8 lutego, 1971 jako pierwszy, całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. W pierwszych latach istnienia handlowano głównie akcjami spółek związanych z nowoczesnymi technologiami (IT).

Od 1999 r. obroty NASDAQ jako całości przekroczyły obroty największej na świecie giełdy kapitałowej NYSE (New York Stock Exchange). W 2005 r. na NASDAQ handlowano akcjami ponad połowy amerykańskich spółek akcyjnych. Pod koniec 2005 r. NYSE była jednak nadal blisko pięciokrotnie większa w sensie całkowitej wartości kapitałowej spółek notowanych na tej giełdzie. Indeks giełdowy NASDAQ Composite po raz pierwszy przekroczył poziom 1000 punktów 17 lipca, 1995, a następnie osiągnął rekordowy poziom 5132,52 punktów 10 marca 2000, sygnalizując szczytowy punkt fascynacji akcjami spółek internetowych. Po krachu cen tych akcji indeks spadł do poziomu 1108,49 punktów 10 października, 2002, a obecnie (2008) oscyluje na poziomie około 2500 punktów. Dzisiaj na NASDAQ notowanych jest około 3200 spółek, wśród nich Intel Corp., Microsoft Corp., czy Apple Computer, Inc..

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

60% rabatu first minute na Warsztaty w Marcu 2020!

Wciąż trwa promocja na Warsztaty Akademii w marcowym terminie. Nie przegap!

Regularna cena: 3100

Rabat 60%!

Aktualna Cena 1230zł!

Kliknij i

SPRAWDŹ!