Informacje

Historia New York Stock exchange

Historia New York Stock exchange

Początki New York Stock Exchange datuje się na rok 1792 kiedy to doszło do podpisania porozumienia z Buttonwood. Na mocy tej umowy, dwudziestu czterech najbardziej wpływowych brokerów i kupców rozpoczęło handel papierami wartościowymi na zasadzie prowizji. Do końca roku 1792 na młodziutkiej wtedy giełdzie obraca się trzema obligacjami państwowymi oraz akcjami dwóch banków. Dopiero w następstwie wojny po roku 1815 rynek papierów wartościowych zaczyna dynamicznie rosnąć. Do banków i rządowych obligacji dołączają ubezpieczyciele.

W roku 1817 giełda przyjmuje zestaw reguł, według których będzie prowadzona wymiana papierów wartościowych. Dzień handlowy zostaje podzielony na dwie sesje, podczas których prezes giełdy odczytuje listy udziałów którymi obracają brokerzy. Ci z kolei, przyjąwszy nową konstytucję regulującą handel zakładają formalną organizację New York Stock & Exchange Board i wynajmują pomieszczenia pod adresem 40 Wall Street, NY. Siedem lat później roczny obrót akcjami osiąga swój szczyt na poziomie 380 000 akcji.  W roku 1830 na giełdę wchodzą pierwsze koleje: Mohawk & Hudson. Resztę XIX wieku obrót na NYSE&EB będzie zdominowany przez udziały kolei oraz spółek z nimi powiązanych.

W 1844 roku zostaje wynaleziony telegraf, który mocno poszerza zasięg giełdy pozwalając kontaktować się z inwestorami i brokerami  spoza Nowego Yorku. Ze względu na rozwój giełdy mający miejsce w ciągu następnych 9 lat zostaje podwyższony standard rejestracji nowych spółek. Odtąd nowe spółki muszą dostarczać kompletne zeznania dotyczące ich finansowej kondycji.

W roku 1857 ma miejsce pierwsze poważne załamanie rynku. Jest ono wywołane bankructwem Ohio Life Insurance & Trust Company. Panika zbiera swe żniwo powodując, iż każda sesja to kilku procentowy spadek cen dający sumarycznie 45% spadek wartości rynku. Cztery lata później wybucha wojna secesyjna i NYS&EB wstrzymuje handel na spółkach pochodzących ze stanów objętych konfliktem.

Od roku 1863 NYS&EB teraz już formalnie znane pod nazwą New York Stock Exchange notuje duży wzrost zainteresowania połączony z postępem technicznym. W ’66 roku położony zostaje pierwszy transatlantycki kabel łączący Nowy Jork z Londynem pozwalający na szybką komunikację między tymi dwoma miastami, a co za tym idzie między amerykańskim i europejskim kontynentem. Niespełna rok później Edward A. Callahan rewolucjonizuje rynek akcji wynajdując pierwszy giełdowy telegraf sprawnie dostarczający aktualne ceny akcji inwestorom w różnych lokalizacjach.  To właśnie ulepszony telegraf był jednym z pierwszych patentów znanego skądinąd Thomasa Edisona, który opatentował go w roku 1880. Maszyna ta dostarczała inwestorom aktualne ceny aż do krachu w 1929 roku.

Koniec lat sześćdziesiątych XIX wieku przyniósł również delegalizację pierwszej dosyć powszechnej manipulacji spółek notowanych na NYSE. Nagminnie zdarzało się bowiem, iż spółki „rozwadniały” swoje udziały sprzedając je w sekrecie bez negocjowania tego z giełdą. Prowadziło to do sytuacji gdzie w obiegu znajdowało się nieporównywalnie więcej akcji niż zostało to zgłoszone podczas debiutu spółki. Aby ukrócić podobne praktyki NYSE wprowadza regulację nakazującą spółkom nie tylko rejestrować się w bankach, ale również rejestrować każdą wypuszczaną akcję.

Kolejny przełom w działalności giełdy przypada na rok 1871. Jako że stary system przestaje być wystarczający dla wciąż rosnącego obrotu na giełdzie, NYSE wprowadza handel ciągły na co bardziej płynnych instrumentach powodując, iż brokerzy tych spółek prowadzą odtąd handel na nich w jednym miejscu czyli w fizycznych pomieszczeniach giełdy. Rok później system ten rodzi i sankcjonuje działalność specjalisty czyli brokera odpowiedzialnego za płynny handel na przyznanej mu spółce. 130 lat później specjalista mimo wszechobecnej automatyzacji dalej będzie sercem wymiany akcji na New York Stock Exchange, co będzie czynić go jednym z najbogatszych ludzi na planecie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

60% rabatu first minute na Warsztaty w Marcu 2020!

Wciąż trwa promocja na Warsztaty Akademii w marcowym terminie. Nie przegap!

Regularna cena: 3100

Rabat 60%!

Aktualna Cena 1230zł!

Kliknij i

SPRAWDŹ!