Informacje

Chicago Mercantile Exchange

Chicago Mercantile Exchange

CME (Chicago Mercantile Exchange) jest jednym z największych rynków w Stanach Zjednoczonych, który jako pierwszy się sprywatyzował. CME zostało założone w 1898 roku jako Chicago Butter and Egg Board początkowo jako organizacja non-profit. Od grudnia 2002 jest prywatną giełdą pod zarządem Pana Craig’a S. Donohue.

 

 

Największą popularnością na CME cieszą się kontrakty terminowe oraz opcje stanowiące znaczną większość obrotu realizowanego codziennie na tej właśnie giełdzie.  Handel odbywa się tutaj najczęściej poprzez elektroniczny system „Globex” (około 75% całego obrotu) oraz w tradycyjny sposób na żywo krzycząc i gestykulując jeden do drugiego.

Tradycyjny system zawierania transakcji noszący nazwę „open out cry” z powodzeniem przetrwał już ponad dwa stulecia. Obecnie daytraderzy zatrudniani przez różne firmy i instytucje finansowe, korzystający z tego systemu, stoją we wgłębieniach w kształcie małych amfiteatrów i wołają do siebie lub kontaktują się na migi przekazując w ten sposób ceny oraz ilości kontraktów, które chcą kupić lub sprzedać. Traderzy noszą różnokolorowe kurtki świadczące o ich funkcji lub też przynależności do danej instytucji. System ten może wydawać się chaotyczny i nieefektywny, jest jednak  zaskakująco sprawny. Na przestrzeni ostatnich 5 lat ilość pomyłek przy zawieraniu transakcji można policzyć na palcach obu rąk. Dzieje się tak dlatego, iż popełniwszy pomyłkę w systemie open out cry można utracić licencję tradera na CME.

System GLOBEX to elektroniczny system wprowadzony w 1992 roku jako elektroniczna platforma przeznaczona do handlu kontraktami futures. Umożliwiał on handel z każdego miejsca na ziemi poprzez Internet, co jak można się domyśleć znacznie zwiększyło obrót na CME. Traderzy dzięki temu systemowi i innych podobnych są w stanie dokonywać transakcji wprost ze swego domu lub  biura. Liczba transakcji zawieranych za pośrednictwem systemu Globex rośnie w dużym tempie od chwili jego wprowadzenia. 19 października 2002 roku zarejestrowano miliardową transakcję dokonaną w tym systemie. Europejska giełda Euronext zaadaptowała system Globex do swych celów i aktualnie korzysta z nieznacznie unowocześnionej jego wersji.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

60% rabatu first minute na Warsztaty w Marcu 2020!

Wciąż trwa promocja na Warsztaty Akademii w marcowym terminie. Nie przegap!

Regularna cena: 3100

Rabat 60%!

Aktualna Cena 1230zł!

Kliknij i

SPRAWDŹ!