Informacje

American Stock Exchange

American Stock Exchange

Początki Amexu sięgają połowy XIX wieku, kiedy to brokerzy chodząc po Broad Street przyklejali listy udziałów na sprzedaż na latarniach czy skrzynkach pocztowych. Brokerzy ci, zwani krawężnikowymi pokonując warunki pogodowe każdego dnia błąkali się w poszukiwaniu chętnych do nabycia ich akcji.

 

Ze względu na stale zwiększającą się ilość uczestników tej „obwoźnej” giełdy konieczne stało się w pewnym momencie poprawienie komunikacji między stronami, jako że hałas zaczął uniemożliwiać komunikację werbalną. To tutaj powstał pierwszy zespół gestów używanych do dziś w celu zawarcia transakcji na rynkach open out cry. W 1921 roku uczestnicy Amexu przenieśli się do budynku pod adresem Trinity Place 81 w Nowym Jorku , gdzie rezydują do dziś.

Główne źródło obrotu na Amexie to ETFy (Exchange Traded Fund) oraz opcje, jednak i tutaj są dostępne akcje małych i średnich spółek. Amex to najbardziej liberalna giełda w Stanach Zjednoczonych pod względem kryteriów, które muszą spełniać spółki, by zostać zarejestrowane na Amexie. W porównaniu z Nasdaq’iem i Nyse są to zazwyczaj mniejsze spółki . ETF to fundusz, którego akcje zachowują się tak samo lub bardzo podobnie jak dany index. Fundusze te, wykupują odpowiednio wywarzone ilości akcji odzwierciedlających dany index, a następnie sprzedają swoje akcje. Zaletą ETFów dla daytraderów jest możliwość handlu pakietem 100 akcji, który zazwyczaj jest znacznie tańszy niż 1 kontrakt futures danego indexu. ETFy są dostępne na każdej giełdzie, jednak znakomita ich większość jest zarejestrowana na rynku AMEX. Ze względu na to, iż każdym instrumentem finansowym rządzą prawa popytu i podaży , między ETFem a indeksem lub też dwoma podobnymi ETFami rodzą się często rozbieżności umożliwiające przeprowadzenie zyskownego arbitrażu. Przykładem ETFów może być QQQQ śledzące indeks Nasdaq 100 lub SPY śledzący index S&P 500.

Obecnie, od 2007 roku Amex należy już do Nyse Euronext group. Część symboli zasiliło inne systemy giełdy nowojorskiej a część egzystuje dalej pod szyldem Nyse Alternext oraz Nese Arca.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

60% rabatu first minute na Warsztaty w Marcu 2020!

Wciąż trwa promocja na Warsztaty Akademii w marcowym terminie. Nie przegap!

Regularna cena: 3100

Rabat 60%!

Aktualna Cena 1230zł!

Kliknij i

SPRAWDŹ!