Informacje

Rozkład godzinowy sesji USA

Rozkład godzinowy sesji USA

W niniejszym artykule rozbijemy sobie sesję na czynniki pierwsze. Każda godzina sesji cechuje się nieco inną specyfiką. Należy jednak pamiętać iż zmiany charakterystyki handlu związane z porą dnia są subtelne i płynne. Rzućmy okiem na rozkład sesji w polskiej strefie czasowej.

 

Premarket
Premarket to początkowa faza dnia handlowego obejmująca czas przed jej otwarciem. Jest to faza niewielkiej płynności, podczas której traderzy firm finansowych dopiero przychodzą do pracy ewentualnie składając kilka wstępnych zleceń.

 • 10:00 Odbywają się aukcje zleceń z limitem. W ten sposób ustalane są pierwsze ceny po których pojawiają się zlecenia. Niektóre ECNy jak na przykład Arca posiadają swe serwery włączone właśnie od tej godziny pozwalając składać zlecenia już tak wcześnie.
 • 13:00 – 14:00  Płynność jest bardzo niewielka (w stanach to godzina 7:30, traderzy jeszcze nie dojechali do swoich biur). Wiele firm brokerskich podczas tej fazy dopiero włącza serwery i robi przegląd swych systemów. Część sieci transakcyjnych (Nasdaq, Archipelago), pozwala swym klientom składać już zlecenia jednak większość będzie czekała na godzinę 14:00 lub 15:00.
 • 14:00 – 15:30 O godzinie 14:00 swoje zlecenia wprowadzają marketmakerzy na rynku Nasdaq, specjaliści na Nyse utrzymują zamknięte książki zleceń również planując cenę otwarcia swych spółek. Trwają przygotowania do aukcji otwarcia sesji.

Sesja
Sesja na amerykańskich rynkach akcji trwa 6,5 godziny, co wliczając czas poświęcany na lunch czyni ją jedną z krótszych sesji na świecie, dla porównania sesja na London Stock Exchange trwa 8,5 godziny.

 • 15:30 Nasdaq, Nyse i Archipelago przeprowadzają aukcje zleceń rynkowych czym ustalają ceny otwarcia sesji dla poszczególnych symboli.
 • 15:33 – 16:30 Sesja zostaje otwarta i rozpoczyna się realizacja zleceń. W pierwszej godzinie sesji realizowany jest zazwyczaj największy obrót. Zlecenia dobrze złożone w premarkecie zostają wypełnione, większość daytraderów już realizuje zyski lub bierze straty, market makerzy i specjaliści wypełniają duże zlecenia nadesłane przez instytucje i nadają kierunek swym spółkom względem kierunku indeksów lub naprzeciw nim by wywołać konsternację, z której sami mogą skorzystać. Większość publikacji i wiadomości ekonomicznych jest publikowana do godziny 16:30 czym przysparza się jeszcze większej płynności.
 • 16:30 – 17:30 Giełda stopniowo traci obrót ze względu na to, iż coraz więcej traderów, market makerów i specjalistów udaje się na lunch. Ceny akcji cofają się do wsparć i oporów. Bez dużych graczy rynek staje się powolny i mało płynny. Natężenie manipulacji spada. O tej porze można zaobserwować dużo korekt ruchów wywołanych w pierwszej godzinie sesji.
 • 17:30 – 19:00 Mała płynność, często rynek zamiera około godziny 18:30 gdyż większość uczestników rynku w stanach zjednoczonych właśnie się pożywia. Aktywne i dynamiczne spółki uspakajają się, również indeks, o ile nie ma żadnych wiadomości, powinien zwolnić i trochę się skonsolidować.
 • 19:00 – 21:00 Płynność stopniowo się zwiększa w miarę jak traderzy wracają z posiłków. O tej porze prawdopodobieństwo odwrócenia dziennego trendu jest wyższe gdyż część uczestników rynku będzie realizowało zyski. Market makerzy i specjaliści wróciwszy z lunchu zaczynają znów wypełniać instytucjonalne zlecenia przez co od godziny 20:00 płynność zauważalnie wzrasta.
 • 21:00 – 22:00 Happy Hour. Profity z pozycji otwartych rano i w ciągu dnia są realizowane. Płynność w ostatniej godzinie jest porównywalna z płynnością z pierwszej godziny. Ostatnie 10 minut przed zamknięciem cechuje bardzo duży obrót, jako że jest to ostatni gwizdek by zamknąć pozycję jeszcze podczas tej sesji. W tym czasie spółki mogą znacznie podskoczyć lub spaść.
 • 21:40 Zostaje opublikowany wskaźnik nierównowagi (Imbalance) czyli zbiorczy i szczegółowy raport odnośnie zleceń kupna i sprzedaży na aukcji zamknięcia sesji. Wskaźnik ten jest w stanie popchnąć dane spółki w swoją stronę. Zapowiedź dużych aukcji przysparza również obrotu danym spółkom.
 • 21:55 Początkujący traderzy powinni zamknąć swe pozycje.
 • 22:00 Aukcja zamknięcia sesji i rozpoczęcie fazy postmarketu.

 

Postmarket
Ostatnia faza dnia handlowego. Szanujący się daytrader nie ma otwartych pozycji po zamknięciu sesji. Ci, którzy przetrzymują pozycje celem zamknięcia ich w postmarkecie zazwyczaj na tym tracą i to często niemało.

 • 22:00 – 22:30 Post market. Płynność dramatycznie znika z rynku. Market makerzy i specjaliści kończą pracę. Im dalej od zamknięcia tym trudniej zamknąć pozycję gdyż nie ma już komu sprzedać ani od kogo kupić. Zlecenia są szybko kasowane, sesja została zakończona. Niektóre spółki, które miały na przykład publikację wyników finansowych mogą w tym czasie być obracane wciąż całkiem aktywnie, generalna większość jednak zupełnie zamiera.
 • 22:30 – 24:00 Sieci transakcyjne odłączają serwery egzekucji zleceń, a firmy brokerskie wysyłają listy transakcji do swych domów clearingowych. Dzień handlowy zostaje zamknięty.

Byłoby zbyt dużym uproszczeniem powiedzieć, iż od otwarcia do 18:00 giełda wygeneruje ruch, który potem od 18:00 do 20:00 skoryguje po czym w ostatniej godzinie znów podejmie ruch w stronę zdeterminowaną na otwarciu. Niemniej jednak początek i koniec przerwy na lunch są godzinami większego prawdopodobieństwa na zmianę lub przynajmniej zatrzymanie ruchu z otwarcia. Co jest pewne i sprawdzalne to zachowanie płynności w tych godzinach. Podczas lunchu płynność prawie zawsze jest znacznie niższa co może powodować, iż symbole normalnie zbyt płynne i szybkie w tym czasie mogą być przystępne.
Pamiętajmy, iż giełdy nijak nie wpisują się w ideę nauki ścisłej więc od każdej nawet bardzo rozmytej reguły i tak dalej będą odstępstwa. Tak jak nie da się ludzkiego zachowania wbić w jakieś sztywne ramy tak i zachowania giełdy, kreowanej przecież przez ludzi, nigdy nie będzie się dało w stu procentach przewidzieć.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

60% rabatu first minute na Warsztaty w Marcu 2020!

Wciąż trwa promocja na Warsztaty Akademii w marcowym terminie. Nie przegap!

Regularna cena: 3100

Rabat 60%!

Aktualna Cena 1230zł!

Kliknij i

SPRAWDŹ!