Ciemne książki i HFT

Ciemne książki i HFT

Na rynki w USA (i niebawem nie tylko) zawitała nowa moda. Ukryta płynność będąca jeszcze kilka lat temu rzeczą marginalną, zdobywa coraz większy udział w handlu zarówno na Nyse i Nasdaqu jak i na Amexie. Ilość ciemnych książek stała się już na tyle duża, iż powstały systemy specjalizujące się w wyszukiwaniu płynności ciemnych książek.

 

Po Crossfinder+ na rynki w USA zawitał OES (Order Execution Services Holdings, Inc), NIX (Nyfix Intelligence Execution), a również Sungard, Instinet, MS oraz zestaw Batsa – tak więc również u nas zainteresowanie ukrytą płynnością rośnie.

Zasada działania routera ciemnych książek jest całkiem prosta. Firma posiadająca takie usługi (np. Credit Suisse ) podłącza się do możliwie dużej liczby systemów transakcyjnych z głównym naciskiem na ciemne książki czyli płynność ukrytą. Posyłając odpowiednie zlecenie mamy szansę skorzystać z tej właśnie płynności, którą znajdzie nam automatycznie firma. Nasze zlecenie jest dzielone na tyle części, ile ciemnych książek obsługuje dany router (w przypadku Credit Suisse jest to 27 ciemnych książek) i wysyłane do wszystkich tych lokacji. Jeśli któraś ciemna książka wypełni ów ułamek naszego zlecenia reszta jest kasowana i posyłana w tą właśnie lokację.

Z ciemnych książek korzystają przede wszystkim instytucje, które chcąc wypełnić solidne ilości akcji, liczą na cokolwiek przypadkową, ale też tanią egzekucję. Ciemne książki pozwalają też składać duże zlecenia, które nie wpływają od razu na cenę danej spółki. Jest to wartościowe zwłaszcza na spółkach o mniejszej płynności. Dla nas daytraderów obecność dużego ukrytego zlecenia również może być pomocna gdy już je znajdziemy. Takie zlecenia mają tendencję do zatrzymywania ceny na danym poziomie lub nawet odbijania jej przez co trader z szybkim refleksem może złapać kilka – kilkanaście centów ruchu spółki. Mogłoby się zdawać, iż znalezienie dużego ukrytego zlecenia w rynku jest trudne tymczasem nasze bazowe oprogramowanie umożliwia dosyć sprawną lokalizację podobnych zleceń. Pozostaje tylko otwarte pytanie co potem ;).

Tak jak każdy ECN tak i ciemne książki zachowują się różnie mając różne uregulowania tak pod względem opłat za egzekucję zleceń jak i metodologii ich wypełniania. Obecnie duża ilość biur skupia się na wykorzystaniu ukrytej płynności przynosząc spektakularne rezultaty co sugeruje że każdy szanujący się daytrader powinien przynajmniej wstępnie zaznajomić się z mechaniką i ideologią poszczególnych ciemnych książek.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.